PoradyCzy depilacja laserowa jest bezpieczna?
czy depilacja laserowa jest bezpieczna

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Depilacja laserowa jest popularnym i skutecznym sposobem usuwania niechcianego owłosienia, ale jej bezpieczeństwo zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy obszerną analizę dotyczącą bezpieczeństwa depilacji laserowej, uwzględniającą potencjalne zagrożenia, korzyści oraz środki ostrożności.

Jak działa depilacja laserowa?

Depilacja laserowa polega na wykorzystaniu skoncentrowanej wiązki lasera diodowego, która dociera do cebulek włosów i niszczy je. Proces ten nazywa się fototermolizą. Laser emituje światło o konkretnej długości fali, które jest pochłaniane przez pigment włosa, melaninę. To pochłonięte światło przekształca się w ciepło, niszcząc komórki odpowiedzialne za wzrost włosa. Proces ten jest bezbolesny lub powoduje tylko niewielkie dolegliwości.

Jakie są zalety depilacji laserowej?

 • Skuteczność – depilacja laserowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania owłosienia. Po kilku sesjach można uzyskać znaczną redukcję ilości włosów.
 • Trwałość – po zakończeniu pełnego cyklu leczenia, wielu pacjentów doświadcza trwałego efektu, a niektórzy nawet pozbywają się włosów na stałe.
 • Szybkość – podczas jednej sesji, która trwa od kilku do kilkudziesięciu minut jesteśmy w stanie wykonać zabieg na dowolną strefę
 • Mniej podrażnień skóry – w porównaniu z innymi metodami usuwania owłosienia, takimi jak golenie, czy depilacja woskiem, depilacja laserowa powoduje mniej podrażnień skóry.

Jakie są potencjalne zagrożenia i ryzyka związane z zabiegiem depilacji laserowej?

 • Opalenizna i kontrast skóra/melanina – depilacja laserowa jest najskuteczniejsza, gdy istnieje wyraźny kontrast między kolorem skóry a włosów. Pacjenci o ciemnej cerze lub jasnych włosach mogą doświadczyć mniejszej skuteczności lub większego ryzyka podrażnień skóry.
 • Podrażnienia i oparzenia – istnieje ryzyko, że depilacja laserowa może spowodować podrażnienia skóry, oparzenia lub przebarwienia. Dlatego istotne jest, aby zabieg był wykonywany przy użyciu odpowiedniego urządzenia i przez kosmetologa z doświadczeniem oraz o przestrzeganiu listy przeciwwskazań.
 • Ból lub dyskomfort – chociaż większość pacjentów nie odczuwa dużego dyskomfortu podczas depilacji laserowej, niektórzy mogą doświadczyć delikatnego dyskomfortu.
 • Efekty uboczne – może wystąpić przejściowe zaczerwienienie, obrzęk lub swędzenie po zabiegu. Te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Jakie środki ostrożności można podjąć aby zabieg depilacji laserowej był bezpieczny?

Aby zapewnić bezpieczne przeprowadzenie depilacji laserowej, warto wziąć pod uwagę następujące kroki:
 • Wybór doświadczonego specjalisty – wybierz renomowanego specjalistę oraz salon o dobrej reputacji, która ma doświadczenie w depilacji laserowej. W Hamak SPA Chill&Beauty wykonaliśmy już setki zabiegów depilacji laserowej zapewniając naszym klientkom, komfort, bezpieczeństwo i skuteczność wykonywanych zabiegów.
 • Konsultacja przed zabiegiem – przed każdym zabiegiem, nawet wykonywanym w serii, przeprowadzamy wnikliwą konsultację, aby dostosować parametry zabiegowe do obecnej sytuacji skóry, ale również aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do zabiegu.
 • Unikanie słońca – unikaj opalania się przed i po zabiegu, ponieważ skóra opalona może zwiększyć ryzyko podrażnień lub oparzeń.
 • Zaprzestanie depilacji woskiem czy pęsetą – skóra nie powinna być podrażniona przed zabiegiem, więc przed depilacją laserową należy zaprzestać usuwania włosów za pomocą wosku czy pęsety. Stosowanie tych metod ma również realny wpływ na osłabienie efektów zabiegów depilacji laserowej.
 • Bezpieczeństwo oczu – w czasie depilacji laserowej należy nosić specjalne okulary ochronne, aby zapobiec uszkodzeniom oczu spowodowanym intensywnym światłem laserowym.
 • Nie stosów leków i ziół fotouczulających – na 3 tygodnie przed zabiegiem odstaw wszelkie leki i zioła fotouczulające, aby uniknąć powikłań po zabiegu. Osobny wpis na ten temat stosowania leków fotouczulających podczas zabiegów laserowych przygotowałyśmy na naszym blog’u.
 • Przestrzeganie zaleceń po zabiegu – po zabiegu depilacji laserowej stosuj się do zaleceń specjalisty, takich jak unikanie narażenia na słońce, używanie kremów przeciwsłonecznych i unikanie gorących kąpieli.

Kto nie powinien poddawać się zabiegowi depilacji laserowej?

Depilacja laserowa może nie być odpowiednia dla wszystkich. Istnieje kilka czynników, które mogą wykluczać pacjentów z tego rodzaju zabiegu:
 • Ciąża – depilacja laserowa nie jest zalecana w czasie ciąży ze względu na brak wystarczających badań dotyczących jej bezpieczeństwa w tym okresie.
 • Ciemna skóra – pacjenci o bardzo ciemnej skórze lub jasnych włosach mogą nie być odpowiednimi kandydatami do depilacji laserowej, ponieważ istnieje ryzyko oparzeń skóry.
 • Świeża opalenizna – jeśli masz opaleniznę lub planujesz opalać się w krótkim czasie, poczekaj, aż skóra powróci do naturalnego koloru przed rozpoczęciem zabiegów.
 • Choroby skóry – jeśli masz aktywne infekcje skóry, brodawki lub historię trudno gojących się ran na obszarach, które mają być poddane depilacji, poinformuj o tym swojego kosmetologa.

Podsumowując – depilacja laserowa jest bezpieczną procedurą, o ile jest przeprowadzana przez wykwalifikowane i doświadczone osoby. Przed przystąpieniem do zabiegu ważne jest dokładne zrozumienie potencjalnych ryzyk i skonsultowanie się ze specjalistą od zabiegów kosmetycznych, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące depilacji laserowej. W Hamak SPA Chill&Beauty mamy doświadczenie i wiemy jak wykonać zabieg, aby efekt którego oczekujesz był satysfakcjonujący.