Fakty i mityDepilacja laserowa – fakty i mity
depilacja laserowa fakty i mity

Depilacja laserowa – fakty i mity

Depilacja laserowa to popularna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która polega na zastosowaniu wiązki światła w celu trwałego usunięcia owłosienia. Pomimo swojej popularności, istnieje wiele mitów i nieścisłości wokół tego tematu. Poniżej przedstawiam najważniejsze fakty i mity związane z depilacją laserową.

Depilacja laserowa – fakty:

 

  1. Skuteczność zabiegu zależy od rodzaju skóry i włosów – Depilacja laserowa działa najlepiej na jasnych skórach z ciemnymi włosami, ponieważ melanina skumulowana we włosie absorbuje wiązkę lasera. W przypadku ciemnej skóry lub jasnych włosów, można rozważyć inne metody depilacji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o skuteczności depilacji laserowej w zależności od fototypu zapraszamy do oddzielnego wpisu na ten temat – „Czy fototyp skóry ma wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo depilacji laserowej?
  2. Wymaga wykonania serii zabiegów – Aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Najczęściej seria 4-6 zabiegów jest wystarczająca, aby pozbyć się większości niechcianych włosów.
  3. Ryzyko powikłań jest niskie, ale istnieje –  Prawidłowo przeprowadzona depilacja laserowa jest bezpieczna, ale istnieje ryzyko oparzeń, przebarwień czy obrzęków wynikające z niezastosowania się do przeciwwskazań lub zatajenia kluczowych informacji dotyczących zdrowia.  Dlatego w Hamak SPA Chill&Beauty każdy zabieg, nawet jeśli jest wykonywany w serii, rozpoczynamy od przypomnienia pełnej listy przeciwwskazań, aby dowiedzieć się czy na przykład pomiędzy zabiegami nie pojawił się u pacjenta czynnik, który mógłby mieć wpływ na bezpieczeństwo lub skuteczność wykonania zabiegu
  4. Nie można łączyć z niektórymi lekami lub schorzeniami – Osoby przyjmujące leki światłouczulające lub cierpiące na choroby znajdujące się na liście przeciwwskazań do zabiegu nie powinny wykonywać zabiegu depilacji laserowej. Więcej o wpływie leków i ziół światłouczulających na skuteczność depilacji laserowej przeczytasz w oddzielnym wpisie na naszym blogu – „Leki fotouczulające i zioła fotouczulające a zabiegi laserowe
  5. Skóra może być wrażliwa po zabiegu – Po zabiegu skóra może być lekko podrażniona, zaczerwieniona, czy spuchnięta, ale te objawy zwykle ustępują w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Depilacja laserowa – mity:

  1. Depilacja laserowa jest bolesna – To prawda w pewnym stopniu, ale ból jest zależny od indywidualnej tolerancji bólu. Współczesne technologie depilacji laserowej są zaprojektowane tak, aby zminimalizować dyskomfort, ale wciąż może być odczuwany podczas zabiegu. Wiele osób uważa, że jest to bardziej tolerowane niż inne metody depilacji, takie jak np. woskowanie. Mała głowica od lasera Light Sheer Desire, który wykorzystujemy w naszym salonie, posiada końcówkę Chill Tip, która chłodzi obszar zabiegowy co istotnie wpływa na odczuwany ból podczas zabiegu.
  2. Depilacja laserowa może spowodować wzrost gęstości włosów – To jest mit. Depilacja laserowa nie powoduje, że włosy zaczynają rosnąć bardziej gęste i szybciej.
  3. Depilacja laserowa jest drogim zabiegiem – Koszty depilacji laserowej mogą być na początku wyższe niż inne metody depilacji, ale warto wziąć pod uwagę długoterminowe korzyści. Koszty innych metod, takich jak regularne woskowanie czy golenie, mogą się kumulować na przestrzeni lat, podczas gdy depilacja laserowa zapewnia trwalsze rezultaty na dłużej.

Podsumowując – depilacja laserowa może być skuteczną metodą usuwania owłosienia, ale ważne jest, aby zrozumieć jej ograniczenia i potencjalne ryzyko. Dlatego tak istotny jest wybór salonu kosmetycznego, w którym zdecydujesz się na zabieg. Na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów wpływa wiele czynników m.in takich jak odpowiednio przeszkoleni kosmetoodzy, regularne przeglądy urządzenia, praca na oryginalnych materiałach, wnikliwa analiza stanu zdrowia pacjenta przed rozpoczęciem zabiegu, ale również doświadczenie i wiedza kosmetologa. Nie trzeba bać się depilacji laserowej jeśli dobrze wybierz miejsce i powierzysz swoje ciało odpowiedniej osobie 🙂