PoradyNadwaga i otyłość – choroby cywilizacyjne w obliczu nowego rytmu codzienności
nadwaga i otyłość

Nadwaga i otyłość – choroby cywilizacyjne w obliczu nowego rytmu codzienności

Otyłość to choroba. Choroba cywilizacyjna, która dotyka ponad 46% kobiet w Polsce i aż 64% mężczyzn. 
 

Co to jest otyłość?

Otyłość to choroba przewlekła, którą charakteryzuje przeważający nadmiar tkanki tłuszczowej w stosunku do całkowitej masy ciała. Na otyłość wpływa wiele różnych, niejednokrotnie współistniejących czynników m.in środowiskowe, społeczne, genetyczne czy behawioralne. U kobiet otyłość określa się, gdy procent tkanki tłuszczowej przewyższa 30% masy ciała, zaś u mężczyzn jest to powyżej 25% całkowitej masy ciała. Otyłość klasyfikowana jest jako choroba, objawiająca się nieprawidłowym i/lub nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. 
 

Nadwaga i otyłość – czym się różnią? 

Nadwaga i otyłość definiowana jest przez WHO następująco: 
  • Nadwaga to BMI większe lub równe 25kg/m2
  • Otyłość to BMI większe lub równe 30kg/m2.
Jeśli Twoje BMI wynosi:
  • <16,6 – cierpisz na ciężkie niedożywienie 
  • 16,0-16,9 – to niedożywienie średniego stopnia 
  • 17,0-18,4 – oznacza łagodne niedożywienie 
  • 18,5-24,9 – masz prawidłową masę ciała 
  • 25,0-29,9 – to już jest nadwaga 
  • 30,0-34,9 – to już jest otyłość I stopnia 
  • 35,0-39,9 – to już jest otyłość II stopnia 
  • >40,0 – otyłość III stopnia 

Jak obliczyć BMI? 

Wskaźnik BMI (body mass index) najszybciej obliczysz według wzoru:
Masa ciała dzielona przez wzrost w metrach do kwadratu tj. 
Przy wadze 60 kg oraz wzroście 1,65 m
60/1,65^2= 60/2,7225 = 22,03
BMI = 22,03, a zatem masz prawidłową masę ciała 
 

Jaka powinna być Twoja prawidłowa masa ciała? 

Prawidłowa masa ciała to taka, która mieści się w przedziale BMI = 18,5-24,9 przy jednoczesnym zachowaniu dobrego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. 
 

Jakie są przyczyny powstawania nadwagi i otyłości?

1) Zwiększona podaż produktów wysoko przetworzonych – wysokokalorycznych posiłków, zwiększone spożycie tłuszczy oraz cukrów.
2) Niska lub wręcz niewystępująca w życiu codziennym aktywnością fizyczną – wynika to z wielu form spędzania wolnego czasu, które nie wymagają nawet wyjścia z domu oraz siedzącego trybu pracy – tu najczęściej pracy zdalnej kiedy fizycznie nie musisz nawet do niej dojechać czy dojść.

3) Brak wystarczającej ilości snu, nieregularnie spożywane posiłki o nie zaplanowanej wcześniej kaloryczności, najczęściej również zjadanych w późnych godzinach wieczornych/nocnych co powoduje dodatkowe kumulowanie nadprogramowych kalorii.

4) Stres, który w nadmiarze ma ogromny wpływ na zaburzanie prawidłowych funkcji organizmu.

5) Czynniki genetyczne mogą mieć znaczny wpływ na rozwój otyłości, jednak najczęściej główną rolę odgrywa tu kopiowanie niezdrowych nawyków żywieniowych oraz brak aktywności fizycznej zaobserwowanych przez dzieci w najbliższym sobie środowisku. Zatem warto pamiętać, aby prawidłowe nawyki budować u podstaw życia małych ludzi.

6) Czynniki hormonalne – zaburzenia pracy niektórych hormonów mogą mieć wpływ na rozwój otyłości. Jednak nawet osoby, u których zdiagnozowano np. zespół policystycznych jajników, niedoczynność przysadki czy tarczycy lub zespół Cushinga – nie muszą być skazane na stały wzrost wagi, o ile są prawidłowo zdiagnozowane oraz przebywają pod stałą opieką lekarza, dietetyka i trenera.
7) Czynniki emocjonalne – w tej kategorii może znaleźć się absolutnie wszystko, z czym człowiek jako jednostka nie potrafi sobie poradzić. Brak zaspokajania swoich potrzeb, przebywanie w środowisku osób o nastrojach depresyjnych, depresja, brak dowartościowania oraz zaburzenia takie jak zespół nocnego jedzenia, zespół kompulsywnego jedzenia czy uzależnienie od jedzenia – wszystko to może prowadzić do niekontrolowanego spożywania nadprogramowych kalorii, nawet pomimo odczuwania sytości. Często spotykamy się również ze stwierdzeniem tzw. zajadania stresu, smutku czy samotności.
8) Czynniki farmakologiczne – przyjmowanie niektórych leków, które np. pobudzają łaknienie lub zmniejszają wydatek energetyczny, może mieć bardzo duży wpływ na nieprawidłową pracę organizmu, przyswajanie i spalanie kalorii oraz chęci lub ich brak do uprawiania aktywności fizycznej. 
 

Co zrobić, żeby wyleczyć się z otyłości?

Otyłość określana jest mianem choroby cywilizacyjnej i fakty są takie, że nie należy lekceważyć jej objawów. Nadwaga to często nadal temat tabu, powód do wstydu, zaniżania własnej wartości, czy dyskryminacji społecznej. Warto rozmawiać, wspierać i wskazać drogę, o ile osoba zainteresowana wykaże szczere chęci walki o swoje zdrowie. Osobiście nie polecam oceniać, a zgłębić temat. To, w jaki sposób możemy komuś pomóc, często zależy od naszego nastawienia i sposobu komunikacji. Warto mówić o otyłości i nadwadze otwarcie, o tym, że jest to choroba. Jednak choroba, z której da się wyjść, o ile tylko się tego faktycznie chce. 
 
Jak w przypadku wielu innych problemów czy zmagań wszystko zaczyna się w głowie. Na samym początku to głowa powinna podjąć decyzję, czy chce i czy właśnie teraz jest gotowa na zmiany. Żeby do tego dojść, warto zadać sobie kilka pytań: jak się czuję o poranku, tuż po przebudzeniu? Czy mam mnóstwo chęci do działania, czy najchętniej nie wstaję z łóżka? Co czuję kiedy nagle muszę gdzieś podbiec, czy wejść po schodach kiedy nie działa winda? Jak czuje się mój brzuch po każdym kolejnym posiłku? Jest najedzony, ale nadal lekki, czy może pęka w szwach, prawie Ci się ulewa, ale jeszcze dokończysz ciasteczko i najchętniej udasz się na leżakowanie? Czy patrząc w lustro, widzisz tego, kim naprawdę jesteś? Czy akceptujesz siebie? Jak wyglądasz w ulubionych strojach? A może są jakieś stylizacje podpatrzone u kogoś, o których marzysz, ale wiesz, że nie będziesz w nich równie dobrze wyglądać? Jak myślisz jak – postrzegają Cię inni? Wyobraź sobie siebie za 20 lat, czy będziesz mieć wtedy siłę i chęć na realizację marzeń? Czy nie niepokoją Cię dolegliwości, które w konsekwencji mogą mieć przełożenie na pogarszający się stan Twojego zdrowia? Te i inne pytania pozwolą Ci ostatecznie określić, w jakim miejscu się znajdujesz i czy to już czas, aby zadbać o siebie bardziej. Oczywiście nie mam tu na myśli, tego, że to jakim jesteśmy człowiekiem, determinuje nasz wygląd zewnętrzny, ale już kiedy to ile mamy nadprogramowych kilogramów może mieć bezpośredni wpływ na stan naszego samopoczucia i zdrowia – staje się to ważnym do poruszenia tematem. Daleka jestem od tego, by każdy dążył do idealnej fit figury, ale warto zadbać o to, aby mieścić się w normach, które będą wskazywać na niższy wiek metaboliczny i nieotłuszczone narządy wewnętrzne. 
 

Decyzja – TAK, działam.

  • Porzuć wszelkie możliwe stosowane dotychczas wymówki
  • Ustal cel, jaki chcesz osiągnąć
  • Dokonaj dokładnych pomiarów obwodów oraz wagi i zanotuj
  • Zaplanuj posiłki najlepiej na podstawie sprawdzone wskaźniki (ilość potrzebnych kalorii) i przygotuj je minimum na dzień wcześniej – dzięki temu unikniesz sytuacji, w której nie masz co zjeść i jesz to co jest pod ręką. 
  • Zaplanuj i dostosuj aktywność fizyczną do obecnej wydolności swojego organizmu
  • Zaplanuj godziny posiłków i treningów
  • Pomyśl o nagrodzie za osiągnięcie kolejnych etapów w drodze do celu 
  • Znajdź w swoim środowisku przynajmniej 1 osobę, której będziesz ,,raportować” o swoich postępach – możliwość dzielenia się nawet najmniejszym sukcesem buduje najlepiej. 
  • Wyobrażaj sobie siebie – jak wyglądasz jako zwycięzca 
 
PAMIĘTAJ, ŻE WSZYSTKO TO ROBISZ WYŁĄCZNIE DLA SIEBIE, DLA SWOJEGO SAMOPOCZUCIA I DBANIA O ZDROWY, PRAWIDŁOWO FUNKCJONUJĄCY ORGANIZM! ROBISZ TO, BO CHCESZ. NIE MUSISZ. NIC NIE MUSISZ. MOŻESZ TYLKO CHCIEĆ. 
 
Nieleczona otyłość może prowadzić do nadwagi. Nie leczona nadwaga może prowadzić do powstawania wielu chorób takich jak m.in:
  • nadciśnienie tętnicze
  • niewydolność serca
  • zatorowość płucna
  • udar mózgu
  • insulinooporność
  • cukrzyca
  • choroby zwyrodnieniowe stawów
  • kamica żółciowa
  • stłuszczenie wątroby i wiele innych. 
Osoby, które dbają o różnorodną codzienną aktywność fizyczną, zwracają uwagę na to, co jedzą oraz zabiegają o prawidłową higienę snu i zaspokajanie swoich potrzeb psychologicznych żyją dłużej, w lepszej kondycji psychicznej i fizycznej, rzadziej chorują, lepiej i szybciej przechodzą sezonowe przeziębienia, mają więcej chęci i siły do życia i dzielenia się radością z innymi. 
 
Na koniec dodam jeszcze tylko, że wiemy, jak ciężko jest czasami podjąć decyzję. Jak trudno zrobić pierwszy krok. Czasami nie znamy osoby, do której można zwrócić się o pomoc, albo znamy, ale się wstydzimy. Na co dzień zarówno w naszej pracy jak i poza nią spotykamy się z najróżniejszymi przypadkami. Każdy z nas jest inny. Każdy ma swój początek w innym miejscu. Każdy będzie inaczej zaczynał i każdy będzie miał inny cel. Nie ma dwóch identycznych przypadków, bo każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Znamy historie wielu, wiemy, jakie stosuje się wymówki, wiemy, jak zdiagnozować i jak poprowadzić przez drogę to zdrowszego JA. Jeśli znasz kogoś, komu chciałbyś pomóc albo może Ty potrzebujesz wsparcia – jesteśmy dla Ciebie. Napisz do nas lub zadzwoń. Umówimy się, porozmawiamy i wspólnie określimy plan działania. Pamiętaj, że Hamak SPA to nie tylko zabiegi. Hamak to ludzie, którzy każdego dnia przychodzą do pracy z nieskończoną ilością siły i chęcią niesienia pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna. 
 
Byłyśmy, jesteśmy, będziemy – wsparciem zawsze tam, gdzie nas potrzebują. 
Hamak SPA Team